Booking.com

FlixBus vypravuje z Florence přes 750 spojů týdně

17. 6. 2018

Globální poskytovatel mobility FlixBus nedávno v souvislosti s expanzí na západní pobřeží USA, kde první zelené autobusy začaly jezdit 31. května 2018, oznámil i záměr navýšit počet spojení v celé Evropě. Do konce roku 2018 chce rozšířit nabídku autobusových i vlakových spojení o 30 procent, až na 350000 spojení denně. Jedním z klíčových uzlů expanze ve střední Evropě je i pražské nádraží Florenc. To zaznamenává týdně přes 750 odjezdů autobusů pod značkou FlixBus. Nejvíce jich míří do českých regionů a do Německa, nejdelší přímý spoj do Bukurešti.

Hlavní město Praha bylo do sítě evropského dopravce přidáno v roce 2015, jako významný dopravní uzel pro expanzi v rámci střední Evropy a na jih. Od té doby došlo k pětinásobnému navýšení počtu odjezdů zelených autobusů z nádraží Florenc.

„Nádraží v Praze na Florenci patří mezi nejdůležitější dopravní uzly našich autobusů pro střední a východní Evropu. Týdně odsud vypravíme přes 750 odjezdů zelených autobusů, které míří jak do českých regionů, tak do většiny zemí v celé Evropě,“ uvádí Martina Čmielová, tisková mluvčí společnosti FlixBus v České republice.

Téměř třetina spojů dopravce vypravených z karlínského nádraží míří do českých regionálních měst
Autobusy FlixBus aktuálně obsluhují pět klíčových tras, které propojují Prahu s Brnem, Karlovými Vary, Plzní, Libercem, Českými Budějovice a Krumlovem. Celkem nyní staví ve 20 českých městech, před nedávnem přibyly nové zastávky v Uherském Hradišti a Uherském Brodě.

Nejdelší přímé spojení autobusem z Prahy: 1351 km
Dvě třetiny zelených autobusů vyjíždějících z Florence míří do zahraničí, zhruba 27 procent spojů k našich západním sousedům do Německa. Nejčastějšími cílovými destinacemi jsou Berlín, Mnichov, Hamburk a Düsseldorf.

Kromě okolních států Rakouska, Polska a Slovenska je možné zakoupit jízdenky na přímé spojení se zeměmi západní a severní Evropy jako Dánsko, Belgie, Nizozemsko, Francie a Švýcarsko. Pro letní turistickou sezónu jsou pak vítaná přímá autobusová spojení mezi Prahou a Itálií, Maďarskem nebo Chorvatskem.

Vůbec nejdelší spojení dálkovým autobusem přímo z Prahy v nabídce FlixBusu najdete do Bukurešti v Rumunsku. Cestu 1351 km do hlavního města Rumunska urazí zelený autobus s povinnými přestávkami za 25 hodin. Cena jízdenek mezi Prahou a Bukureští začíná na 1 249 Kč.

„Pro tak dlouhé cesty je nezbytné, aby byl autobus vybaven nejmodernějšími prvky z hlediska bezpečnosti i pohodlí. Zákazníci u nás najdou spoustu místa pro nohy i zavazadla, polohovatelné sedačky, které je možno vysunout do stran, bezpečnostní pásy, klimatizaci i kvalitní Wi-Fi,“ doplňuje Martina Čmielová.

Florenc spojuje Prahu s Evropou už 70 let
Bylo to právě 17. června, kdy nádraží Florenc před 70 lety v roce 1948 odbavilo první cestující. Skutečný rozmach autobusové dopravy na území tehdejšího Československa totiž nastal až po druhé světové válce. Československé státní dráhy (ČSD) se kromě železnice začaly angažovat i v přepravě po silnici a díky nim vyrostlo na místě uhelného skladiště Masarykova nádraží na pražské Florenci autobusové nádraží.

Vybavení slavnostně otevřeného nádraží bylo zpočátku velmi skromné. Autobusy už tehdy vyjížděly z 25 stanovišť. Uprostřed nádraží byl malý park. V této podobě fungovalo autobusové nádraží až do počátku 70. let, kdy bylo přestavěno v důsledku výstavby metra.

Roli důležitého autobusového uzlu hlavního města hraje Florenc se svými 26 stanovišti dodnes, ačkoli postupem času vyrostla na okrajích města u stanic metra řada nových nádraží. Ta ale slouží převážně vnitrostátní dopravě, zatímco na Florenc dodnes zajíždějí hlavně dálkové a mezinárodní spoje nejen společnosti FlixBus.