Booking.com

Ghetto di Roma: židovská čtvrť vypráví trýznivé dějiny a láká na svéráznou atmosféru současnosti

12. 5. 2019

Židé jsou jeden z nejstarších národů světa. Dokonce i v Římě tvoří již přes dvě tisíciletí neodmyslitelnou součást města. Židovská čtvrť, tvořící byť trošku zvláštní odnož anticko-barokního města, patří k historii města a tvoří kolorit zdejšího turistického povyražení. Prozkoumáte jej s námi? 

Komunita, která v židovské čtvrti žije a funguje po staletí, patří k nejstarším na světě. Historie této enklávy se na tomto místě totiž začala psát už ve 2. století před naším letopočtem!

Dodnes uličky židovské čtvrti s jejími restauracemi, bary, a zejména typickou římskou košer kuchyní patří k cílům mnoha cestovatelů. Pojďme nahlédnout do jeho trýznivých dějin i svérázné současné atmosféry.

Jak se Židé ocitli v italském hlavním městě?

První Židé se do Evropy dostali už s kolonizací Středního východu starého Římského impéria. Císař Pompeius Veliký počátkem 2. století před naším letopočtem expandoval se svým vojskem do oblasti Palestiny, odkud si z vítězného tažení přivezl první otroky.

A ano, samozřejmě, tito první zajatci mířili nejprve do Věčného města, kde byli přinuceni sloužit bohatým Římanům a podílet se na stavbách nejdůležitějších budov.

Ač požívali jen malá práva, ostatně jako i všichni ostatní otroci dovezení z jiných kolonií, mohli se v té době alespoň volně pohybovat na území svého nového bydliště a většinou byli rozprodáni do bohatých rodin římské nobility.

Období starověku pro ně zcela určitě nebylo tím nejhorším, které je v průběhu dějin potkalo. Dodnes můžeme obdivovat jejich pracovitost a vytrvalost. Právě tito lidé se totiž velkou měrou podíleli na „nové“ výstavbě Říma.

Zasloužili se mimo jiné o přestavby Fora Romana, a zejména nového římského amfiteátru Kolosea. Písemné prameny uvádějí, že na realizaci této velkolepé arény se podíleli především židovští otroci, a to v počtu 20 000 lidí.

Některé prameny dokonce uvádějí i mnohonásobně větší čísla. Byli natolik výkonní, že největší zábavní stavbu této doby dokončili v průběhu pouhých osmi let!

zobrazit celý článek na www.radynacestu.cz


TY NEJLEPŠÍ HOTELY A PENZIONY PRO VAŠE SPOKOJENÉ CESTOVÁNÍ


Aby se vaše cestování opravdu vydařilo, vyberte si z nabídky rezervačního portálu Booking.com vhodné ubytování v hotelu nebo penzionu podle vašich preferencí. Vybírat můžete podle ceny, kvality ubytování, hodnocení klientů nebo vzdálenosti od centra vámi navštívené destinace. Booking.com, to jsou tisíce prověřených hotelů a penzionů po celém světě pro vaše spokojené cestování.