Booking.com

Helsinky: hlavní město Finska a jeho TOP 4 místa, která stojí za návštěvu

20. 4. 2019

Helsinky jsou hlavním a s více než 600 000 obyvateli také nejlidnatějším městem Finska. Rozkládají se na poloostrově a více než 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu v Baltském moři. Vybrat si to nejlepší je těžký úkol. Tady je pár osvědčených tipů. 

Finsko bylo v té době součástí Švédského království a král Gustav chtěl vytvořit konkurenci a zároveň obchodní spojnici s hansovním městem Reval (dnešní Tallinn).

Helsinky původně ležely o něco dále na severovýchod než dnes, v ústí řeky Vantaa (dnes se v této oblasti nachází samostatné město Vantaa, kde žije přes 200 000 obyvatel a na jehož území se nachází největší letiště v zemi). K moři bylo město přesunuto v roce 1640 za vlády královny Kristýny.

Po řadě požárů a válek, které město sužovaly, byly Helsinky přestavěny a obnoveny těsně před polovinou 18. století. Důležitým rokem pro historii města je rok 1812. Tehdy bylo Finské velkoknížectví autonomní součástí Ruské říše.

Protože tehdejší hlavní město Turku bylo příliš daleko od Petrohradu, rozhodl car Alexandr I. o jmenování Helsinek na hlavní místo Finska. O pár let později byla z Turku do Helsinek přesunuta i nejstarší finská univerzita.

Po vyhlášení finské nezávislosti v roce 1917 se staly Helsinky hlavním městem.

zobrazit celý článek na www.radynacestu.cz


TY NEJLEPŠÍ HOTELY A PENZIONY PRO VAŠE SPOKOJENÉ CESTOVÁNÍ


Aby se vaše cestování opravdu vydařilo, vyberte si z nabídky rezervačního portálu Booking.com vhodné ubytování v hotelu nebo penzionu podle vašich preferencí. Vybírat můžete podle ceny, kvality ubytování, hodnocení klientů nebo vzdálenosti od centra vámi navštívené destinace. Booking.com, to jsou tisíce prověřených hotelů a penzionů po celém světě pro vaše spokojené cestování.