Booking.com

Jagellonská univerzita: druhá nejstarší univerzita ve střední Evropě

31. 3. 2019

Každá univerzita dodává městu prestiž, zejména pokud se jedná o historicky zajímavou vysokou školu. Ta v Krakově je po Karlově univerzitě nejstarší ve střední Evropě, proto jsou na ni Poláci velmi hrdí. Krakov má svou původní Krakovskou akademii, která byla později pojmenována po nejslavnější polské královské dynastii.

Historie univerzity

Původní Krakovská akademie byla založena roku 1364, což je jen několik let po založení pražské vysoké školy. Vznikla na příkaz krále Kazimíra III. Velikého. Později ve 14. století vznikly ještě 3 další univerzity ve střední Evropě. Výuka byla zahájena až roku 1367 na třech fakultách – fakulta svobodných studií, lékařská fakulta a právní fakulta.

Koncept univerzity byl zformován podle nejstarší univerzity v Evropě, v italské Bologni. Původní budova Krakovské akademie stávala zřejmě na Wawelu. Největší rozvoj byl v 15. a 16. století, která byla pro akademii zlatým věkem. Rozšiřoval se počet fakult, na astronomické studoval např. Mikuláš Koperník.

Dalším slavným absolventem byl Marcin Bylica, jeden ze zakladatelů první slovenské univerzity známé pod názvem Academie Istropolitana. V dalších stoletích pak akademii ovlivňovala zejména politická situace v zemi. Jedním z podstatných momentů je to, že se vedení oficiálně postavilo proti reformaci.

Když roku 1795 při dělení Polska do Krakova přišla rakouská armáda, byla to pro školu rána a hrozilo její zavření. Probíhala silná germanizace, ale akademie přežila. Roku 1817 došlo ke změně názvu na Jagellonská univerzita. Po skončení I. světové války došlo k jejímu opětovnému rozvoji, který pouze na několik let přerušila další světová válka.

zobrazit celý článek na www.radynacestu.cz


TY NEJLEPŠÍ HOTELY A PENZIONY PRO VAŠE SPOKOJENÉ CESTOVÁNÍ


Aby se vaše cestování opravdu vydařilo, vyberte si z nabídky rezervačního portálu Booking.com vhodné ubytování v hotelu nebo penzionu podle vašich preferencí. Vybírat můžete podle ceny, kvality ubytování, hodnocení klientů nebo vzdálenosti od centra vámi navštívené destinace. Booking.com, to jsou tisíce prověřených hotelů a penzionů po celém světě pro vaše spokojené cestování.