Booking.com

Katedrála Notre Dame: skutečné srdce Paříže

6. 5. 2019

Katedrála Notre Dame de Paris (Katedrála Panny Marie, Chrám Matky boží) se může pochlubit titulem nejnavštěvovanější památky ve Francii, počtem návštěvníků překoná dokonce i neméně slavnou Eiffelovu věž. bývá označována jako skutečné srdce Paříže. Leží na ostrově Cité, a ve 13. století byla velice důležitým poutním místem nejen pro francouzské věřící.

Katedrála leží na ostrově Cité, v samotném historickém srdci Paříže. A nejenže geograficky je víceméně ve středu města, je především nejvýznamnějším křesťanským chrámem ve Francii. V katedrále jsou mimo jiné uloženy Kristovy relikvie – trnová koruna, kousek kříže a hřebík, kterým byl údajně ke kříži přibit.

Pohled do minulosti

Katedrála byla postavena na místě, kde ve 4. století stál galořímský chrám zasvěcený Jupiterovi a o několik století později dvě baziliky. V polovině 12. století se biskup Maurice de Sully rozhodl, že na tomto historickém a nábožensky důležitém místě vybuduje chrám hodný vzkvétajícího národa.

Základní kámen byl položen papežem Alexandrem III. v roce 1163, stavba samotná byla dokončena až o 182 let později, v roce 1345. Během těchto let tak k hlavnímu oltáři a chóru začaly postupně přibývat jednotlivé chrámové lodi, průčelí a kaple. Štíhlá špičatá věžička tyčící se uprostřed z chrámové lodi, tzv. sanktusník, vznikla až po rekonstrukci v 19. století.

Mnohá století vzrůstu a úpadku zanechala na katedrále jisté stopy a její původní vzhled se tak  velmi změnil. Velká francouzská revoluce však katedrále uškodila nejvíce, v roce 1793 byla celá katedrála vyrabována, byly roztaveny drahé kovy na oltářích a katedrála tak měla být prodána do soukromého vlastnictví a následně kompletně rozebrána na stavební materiál.

Revolucionáři rovněž rozbili všech 28 vystavených soch judských králů, jelikož žili v domnění, že se jedná o krále francouzské. Po revoluci byla katedrála v natolik zchátralém stavu, že se dokonce uvažovalo o jejím zbourání. Vytlučené zdi byly zakrývány obrovskými tapisériemi, vitrážová okna a rozety byly vysklené.

Zajímavostí je, že na konstrukci střechy (potažmo věnce) byl spotřebován celý dubový les, přibližně 1300 stromů. Z každého vytěženého stromu totiž byl zpracován jeden trám.

zobrazit celý článek na www.radynacestu.cz


TY NEJLEPŠÍ HOTELY A PENZIONY PRO VAŠE SPOKOJENÉ CESTOVÁNÍ


Aby se vaše cestování opravdu vydařilo, vyberte si z nabídky rezervačního portálu Booking.com vhodné ubytování v hotelu nebo penzionu podle vašich preferencí. Vybírat můžete podle ceny, kvality ubytování, hodnocení klientů nebo vzdálenosti od centra vámi navštívené destinace. Booking.com, to jsou tisíce prověřených hotelů a penzionů po celém světě pro vaše spokojené cestování.