Booking.com

Klášter Vlatadon: na skok v soluňském ráji

5. 3. 2019

Klášter Vlatadon najdete na soluňské akropoli, ve čtvrti Ano Poli, kousek pod hradbami Kastra.

Při návštěvě Soluně určitě nebudete chtít vynechat prohlídku Kastra, mohutné pevnosti tyčící se na vrcholku nad městem. A když už si dáte tu práci a vystoupáte na tzv. akropoli, můžete si po prohlídce hradu dopřát osvěžení v zeleni obklopující jeden malebný klášter. A úžasný výhled na město k tomu.

Mniši v Soluni

Klášter Vlatadon najdete na soluňské akropoli, ve čtvrti Ano Poli, kousek pod hradbami Kastra. Byl založen ve druhé polovině 14. století a i dnes tu můžete natrefit na některé jeho obyvatele – jako jediný z klášterů v Soluni je totiž až do dnešní doby obýván mnichy.

Uprostřed areálu kláštera stojí malý byzantský kostelík s významnými freskami, které ovšem kdysi poničili osmanští Turkové. V době jejich nadvlády byl kostel využíván (stejně jako většina soluňských kostelů) jako mešita, v 18. století pak byl přestavěn.

A když byly v osmdesátých letech 20. století nástěnné malby uvnitř kostela opravovány, restaurátoři se dočkali velkého překvapení – pod mladšími malbami našli fresky pocházející již z 11. století. Kostelík zde tedy stával již dlouho předtím, než byl klášter založen.

Průvodce je s vámi od odletu po návrat. O vše se postará. Vy si tak vychutnáte zážitky bez starostí.

S křikem pávů

Půvabné je nejenom nádvoří kláštera s malým kostelíkem, ale především to, co je obklopuje. Nad kostelem se sklánějí vysoké borovice, příbytky mnichů obklopuje zeleň a nemalou část pozemku zabírá velký výběh, ve kterém vegetí slepice, kachny, husy, krůty… Návštěvníky často překvapí i pávi, které tu chovají a kteří se leckdy volně procházejí po klášteře.

Malý klášterní komplex v sobě ale ukrývá ještě jedno tajemství – když přejdete kolem kostela na konec areálu, otevře se vám dechberoucí výhled na celou Soluň. Obrovské město máte pod sebou jako na dlani, po levé straně mizí obzor tam, kde tušíte městské pláže za Soluní, po pravé straně jsou vidět nákladní lodě a jeřáby v přístavu.

Když vám zrak sjede rovně dolů, přes Rotundu, která je v městské zástavbě dobře patrná, se vzdušnou čarou dostanete až na pobřeží a přes širé moře až k bájnému Olympu a jeho (do pozdního jara zasněženým) vrcholkům.

Na skok v ráji

Podívaná je to uchvacující, a když si k tomu uvědomíte, že za hradby kláštera vlastně neproniká hluk z vedlejší hlavní silnice a že ač je horký letní den, vy stojíte v chládku obklopeni zelení a posloucháte zpěv ptáků a křik pávů, připadáte si na chvilku opravdu jako v ráji.

zobrazit celý článek na www.radynacestu.cz


TY NEJLEPŠÍ HOTELY A PENZIONY PRO VAŠE SPOKOJENÉ CESTOVÁNÍ


Aby se vaše cestování opravdu vydařilo, vyberte si z nabídky rezervačního portálu Booking.com vhodné ubytování v hotelu nebo penzionu podle vašich preferencí. Vybírat můžete podle ceny, kvality ubytování, hodnocení klientů nebo vzdálenosti od centra vámi navštívené destinace. Booking.com, to jsou tisíce prověřených hotelů a penzionů po celém světě pro vaše spokojené cestování.