Booking.com

Lunenburg: ryby a rum pod záštitou UNESCO

28. 4. 2019

Lunenburg – pravoúhlé ulice, úhledné dřevěné domky nejrůznějších veselých barev, a přirozené centrum v místním přístavu – to je dnešní Lunenburg. Ušel dlouhou cestu od založení v první polovině 18.století.

Tehdy, čtyři roky po zrodu blízkého Halifaxu, se Británie snažila o posílení protestantského vlivu v této části světa. Angličany brzy následovali Němci, zejména z Porúří, a některých švýcarských kantonů, kteří se sem vypravili za lepším životem.

Nalákal je fakt, že právě kolem Lunenburgu je nejkvalitnější zemědělská půda v této oblasti. Vzhledem k poloze si ale brzy osvojili i rybářské dovednosti. Dodnes jejich potomci na bývalé domovy vzpomínají při každoročních oslavách 7. června.

Lodě zvučných jmen

Lunenburg se stal centrem výstavby lodí – nejdřív dřevěných, pak ocelových. Tou asi nejznámější je Bluenose – rybářský škuner, který opakovaně vyhrával trofeje v mezinárodních závodech. Sice se nedochovala loď originální, ale dnes můžete v místním přístavu navštívit její věrnou kopii, vyrobenou také místními loďaři.

Na výrobu replik dřevěných plachetnic se soustředili po 2. světové válce, kdy nastal, vlivem velké konkurence a řady ekologických nařízení,  útlum v rybářství. Mimochodem, i loď HMS Bounty, která si zahrála r.1962 v proslulém filmu Vzpoura na lodi Bounty, byla vyrobena právě tady.

zobrazit celý článek na www.radynacestu.cz


TY NEJLEPŠÍ HOTELY A PENZIONY PRO VAŠE SPOKOJENÉ CESTOVÁNÍ


Aby se vaše cestování opravdu vydařilo, vyberte si z nabídky rezervačního portálu Booking.com vhodné ubytování v hotelu nebo penzionu podle vašich preferencí. Vybírat můžete podle ceny, kvality ubytování, hodnocení klientů nebo vzdálenosti od centra vámi navštívené destinace. Booking.com, to jsou tisíce prověřených hotelů a penzionů po celém světě pro vaše spokojené cestování.