Booking.com

Most Yayabo: nejvýznamnější symbol města i celé oblasti Sancti Spíritus

3. 3. 2019

Koloniální klenot, který se vymyká času, tak by se dal nazvat nejstarší dochovaný kubánský most vedoucí přes řeku Yayabo v oblasti Sancti Spíritus.

Nejstarší dochovaný kubánský most

Nejvýznamnějším symbolem města i celé oblasti Sancti Spíritus je most Yayabo, oficiálně přístupný od roku 1831, krátce poté, co bylo město přesídleno na okraj řeky Yayabo. Díky pevné konstrukci mostu zůstalo ve spojení s okolím dodnes, a to i přesto, že nebyla vybudována tak, aby odolala hmotnosti dnešních vozidel.

Most však stojí dodnes, a to již téměř celá dvě století. Přestože byl most Yayabo postaven v podstatě z cihel, písku a vápna, jeho konstruktivní dokonalost oslňuje mnoho místních obyvatel i zahraničních turistů, kteří jsou okouzleni nejenom jeho designem podobným středověkému mostu, ale i krásou pěti klenutých oblouků snižujících svou výšku tak, jak se přiblíží k jeho břehům.

Vše ověřujeme a zkoušíme na vlastní kůži. Nedáme si pokoj, dokud každý náš zájezd není dokonalý.

Mýtus o konstrukci mostu Yayabo

Most Yayabo měří přibližně 85 metrů a stoupá do výšky 9 metrů. K jeho stavbě se vztahuje mnoho mýtů a legend. Podle jedné z nich je důvodem, proč most zázračně odolal času téměř celá dvě staletí, použití kombinace kravského mléka, krve býka a údajného italského cementu, který byl speciálně přivezen k vybudování tohoto architektonického skvostu.

Nicméně před několika lety byl proveden výzkum stavebních inženýrů, kteří po několika letech zkoumání tuto domněnku vyvrátili a v technické zprávě uvedli, že ve výstavbě mostu nebyl použit žádný cement dovezený z Itálie.

Původ tohoto tvrzení byl pravděpodobně způsoben skutečností, že název cementu byl Římský cement, který byl kombinací vápna, písku a pozzolanu a v té době byl hojně využíván. Ať už to bylo jakkoliv, pravdou zůstává, že most Yayabo stále odmítá průchod času a dodnes poskytuje spojení krásného města Trinidad s přístavy Tayabacoa a Tunas Zaza.

Zdroj inspirace

Most přes řeku Yayabo získal v roce 1995 status Národního dědictví Kuby nejen pro svou dochovanost, ale i pro svůj jedinečný význam. Po celá staletí je zdrojem inspirace mnoha básníků, hudebníků, malířů, a dokonce i milenců.

zobrazit celý článek na www.radynacestu.cz


TY NEJLEPŠÍ HOTELY A PENZIONY PRO VAŠE SPOKOJENÉ CESTOVÁNÍ


Aby se vaše cestování opravdu vydařilo, vyberte si z nabídky rezervačního portálu Booking.com vhodné ubytování v hotelu nebo penzionu podle vašich preferencí. Vybírat můžete podle ceny, kvality ubytování, hodnocení klientů nebo vzdálenosti od centra vámi navštívené destinace. Booking.com, to jsou tisíce prověřených hotelů a penzionů po celém světě pro vaše spokojené cestování.