Booking.com

Propadlý pas před odjezdem na dovolenou

9. 7. 2017
842 přečtení

Svou dovolenou si mnohdy objednáváme už výběrem z nabídek takzvaných first minute zájezdů, které s včasným objednáním nabízejí výhodnou slevu. Před dovolenou tak máme dostatek času na nákup důležitých věcí, které by v našem kufru neměly chybět, ale často zapomínáme na kontrolu dokladů. Přibalíme je sice do svých zavazadel, ale už se nedíváme na jejich platnost. Taková nepozornost nám pak může cestování značně zkomplikovat, protože pro nás znamená vyloučení ze zájezdu.

Jak takové situaci předejít a jak ji případně řešit?Vytvořte si na období příprav na dovolenou seznam věcí a činností, na něž nesmíte
zapomenout. Patří mezi ně právě i kontrola data platnosti dokladů. V evropských zemích musí být doklad platný minimálně do data návratu z dovolené. V řadě států mimo EU je však nutné prokázat platnost alespoň na dalších 12 měsíců. Pokud přece jenom zjistíte, že některý z identifikačních dokladů je již takzvaně prošlý, máte ještě několik možností. V rámci cestování po Evropské unii lze vyměnit občanku za cestovní pas a naopak. Nepotřebujete oba doklady současně. Alternativou je také takzvaný „rychlopas“, který je vydáván úřady s rozšířenou působností ve zkrácené lhůtě do šesti dnů. Poplatek za zhotovení činí pro dospělého 4000 Kč, pro dítě 2000 Kč.

Dovolená a zájezdy s INVIA.cz