Booking.com

Trakai: město ležící mezi několika jezery, jehož dominantou je stejnojmenný hrad

4. 4. 2019

Městečko Trakai leží cca 30 kilometrů západně od hlavního litevského města Vilniusu. Autobusem i vlakem se sem dostanete přibližně za půl hodiny. Pětitisícové město leží mezi několika jezery a jeho dominantou je stejnojmenný hrad ležící na jezeru Galvė.

Pro historii města je důležitý rok 1321, kdy tehdejší litevský kníže Gediminas rozhodl o výstavbě zdejšího hradu, kam zároveň přenesl své sídlo a Trakai se tak stal hlavním městem Litevského velkoknížectví. Po pár letech bylo ale hlavní město přesunuto do Vilniusu a hrad Trakai byl přestaven na odpočinkovou rezidenci litevských velkoknížat.

Bohatá historie

Hrad Trakai byl postaven na jednom z 21 ostrovů, které se na jezeře Galvė nacházejí. Okolní bažinatá krajina měla znesnadnit přístup především křižáckým vojskům, která chtěla zdejší pohanské obyvatele obrátit na křesťanskou víru. I když křižáci hrad nikdy nedobyli, kníže Gediminas nakonec ve Vilniusu křesťanství přijal.

Po krátké době se ale vrátil zpět k pohanství a Litevské velkoknížectví definitivně přijalo křesťanství až na konci 14. století. Přestavba hradu na odpočinkovou rezidenci byla myšlenkou významného knížete Vytautase, který vedl litevské vojsko do známé bitvy u Grundwaldu v roce 1410. V 16. století začal Trakai ztrácet na významu.

Pár let sice sloužil jako vězení, ale posléze byl během války poničen a zůstaly zde zachovány pouze zbytky věží a hradeb. Rekonstrukce hradu započala až na počátku 20. století a trvala až do 90. let. Díky dochovaným dobovým dokumentům se povedlo hrad obnovit do podoby z 15. století a dnes je přístupný turistům.

zobrazit celý článek na www.radynacestu.cz


TY NEJLEPŠÍ HOTELY A PENZIONY PRO VAŠE SPOKOJENÉ CESTOVÁNÍ


Aby se vaše cestování opravdu vydařilo, vyberte si z nabídky rezervačního portálu Booking.com vhodné ubytování v hotelu nebo penzionu podle vašich preferencí. Vybírat můžete podle ceny, kvality ubytování, hodnocení klientů nebo vzdálenosti od centra vámi navštívené destinace. Booking.com, to jsou tisíce prověřených hotelů a penzionů po celém světě pro vaše spokojené cestování.