Booking.com

Uzemnění Boeingů 737 MAX komplikuje lidem cestu na dovolenou

2. 5. 2019

Problémy s dovolenými kvůli uzemnění Boeingů 737MAX se týkají zejména odletů na dovolené z českých letišť se společností Smartwings.

Z letišť v Německu či Rakousku míří lidé na dovolené podle plánu – tamní cestovní kanceláře nejsou odkázány na dominanci jednoho dopravce. Klienti, kteří si koupili prostřednictvím portálu dovolena.cz zájezd s odletem s jinými společnostmi z Německa či Rakouska, cestují podle plánu.

Výpadky odletů na dovolené, rušení zájezdů či změny v časech a datech odletů jsou problémy, které ve velké míře v návaznosti na uzemnění letadel Boeing 737MAX potkaly v největší míře klienty, kteří si koupili zájezdy s místem odletu z některého letiště v České republice operovaných společností Smartwings. Zájezdy s odlety z letišť v okolních zemích s jinými společnostmi zdaleka tak zasaženy nejsou.

Odlety klientů německých či rakouských cestovních kanceláří z míst, jako jsou Drážďany, Mnichov, Vídeň či Berlín, probíhají podle plánu. Uzemnění letadel Boeing 737MAX zatím není pro německé či rakouské cestovní kanceláře tak zásadní problém.

„Za poslední týdny jsme u odletů na dovolené s německými cestovními kancelářemi z letišť v Německu či Rakousku nezaznamenali žádné změny či rušení. Zatím sice nezačala hlavní sezóna, nicméně s ohledem na informace od německých cestovních kanceláří nepředpokládáme, že by se situace zásadně měnila ani do budoucna. V České republice jsou problémy způsobeny výraznou dominancí letecké společnosti Smartwings (Travel Service) na českém trhu charterových letů. Německé cestovní kanceláře mají k dispozici nabídku více dopravců, trh je větší a proto klienti, kteří si kupují dovolené s místem odletu v Německu či Rakousku, mají aktuálně výrazně větší jistotu, že jejich dovolené proběhnou beze změny,“ říká Eva Sedlmajerová, obchodní ředitelka portálu dovolena.cz patřícího do skupiny STUDENT AGENCY TRAVEL.

Nákup zájezdu s místem odletu z Drážďan, Mnichova, Berlína, Vídně, ale také například Lince, tak určitě aktuálně dává větší jistotu, že si zákazníci budou moci vybrat z dostatku míst a termínů a dovolená proběhne beze změn. „Německé cestovní kanceláře nám zatím nijak neoznamovaly nějaké plošné problémy s odlety na dovolené kvůli uzemnění Boeingu 737 MAX. Odbavení odletů na dovolené probíhá podle původních plánů“, říká Eva Sedlmajerová, ředitelka dovolena.cz.

Letiště v Německu či Rakousku jsou navíc velmi dobře dostupná – ať už osobním automobilem, kdy dovolena.cz například u odletů na letištích ve Vídni nebo Drážďanech nabízí klientům k vybraným zájezdům parkování zdarma nebo s výraznou slevou nebo také spoji RegioJet, které v řadě případů zastavují na uvedených letištích. Letiště v okolních zemích jsou dobře dostupná nejen z Prahy, ale i z dalších krajských měst – dojezdová vzdálenost většinou není delší než 3-4 hodiny.

„Jak se blíží období hlavní dovolenkové sezóny a problém s uzemněním letadel Boeing 737 MAX zůstává zatím nevyřešen, vidíme zásadní nárůst poptávky klientů po zájezdech, kde mají větší jistotu, že jejich dovolená proběhne bez komplikací. Vidíme růst zájmu o odlety zejména z Vídně, Mnichova či Drážďan,“ dodává Eva Sedlmajerová, ředitelka dovolena.cz.