Booking.com

Výstup na Ben Nevis: 5 věcí, které byste měli vědět dřív, než se vydáte pro vrcholový zážitek

13. 4. 2019

Chcete se podívat na nejvyšší horu celého Spojeného království Velké Británie a Severního Irska? Zajeďte si do Skotska – nachází se v západní části pohoří Grampiany a jmenuje se Ben Nevis. Výstup na něj je obrovským zážitkem, je ale pár věcí, které byste o tomhle velikánovi měli vědět dřív, než se na vrchol vydáte. Tady jsou. 

1. Základní fakta: jméno a výška

Jméno hory pochází ze skotské gaelštiny Beinn Nibheis. Etymologie tohoto sousloví se různí, můžete si vybrat mezi „Zlomyslnou horou“ nebo „Horou s hlavou v oblacích“. Ani jedno pojmenování není špatně.

Počasí na hoře se vskutku mění velmi rychle a nečekaně a je jen málo dnů v roce, kdy nahoře neuvidíte ani mráček.  

Výška Ben Nevisu v porovnání s naší Sněžkou nevypadá nijak zle (měří 1344 m n. m.), ovšem na Skotské vysočině se stoupá vždycky téměř od hladiny moře. Ve Skotsku patří mezi tzv. Munros, skotské hory vyšší než 3000 stop.

Pokud vás zastihne slušné počasí, žádné mlhy ani děště či zuřivý vítr, a navíc si zvolíte nejpohodlnější a také nejčastěji užívanou trasu, původní koňskou stezkou Glen Nevis, není výstup na horu náročný. Vrchol ale není celou dobu vidět.

Průvodce uvádí zhruba 4 h na výstup nahoru, 3 h na sestup toutéž stezkou. Zdatnější jedinci nemají problém s kratším časem.

zobrazit celý článek na www.radynacestu.cz


TY NEJLEPŠÍ HOTELY A PENZIONY PRO VAŠE SPOKOJENÉ CESTOVÁNÍ


Aby se vaše cestování opravdu vydařilo, vyberte si z nabídky rezervačního portálu Booking.com vhodné ubytování v hotelu nebo penzionu podle vašich preferencí. Vybírat můžete podle ceny, kvality ubytování, hodnocení klientů nebo vzdálenosti od centra vámi navštívené destinace. Booking.com, to jsou tisíce prověřených hotelů a penzionů po celém světě pro vaše spokojené cestování.