Booking.com

Zbrusu nový mrakodrap v Londýně potěší oko milovníků tulipánů i originální architektury

1. 2. 2019

Jako všude jinde v moderních velkoměstech ani v Londýně nemohou chybět pozoruhodné futuristické stavby, vysoké mrakodrapy nejroztodivnějších tvarů. Ve hře je Okurka, Střep, Struhadlo i Vysílačka. A teď v britské metropoli pro změnu vyroste dokonce Tulipán!

Víte, že…

Tulipán je ve skutečnosti symbolem Istanbulu. Ve městě dvou kontinentů po tomto květu dokonce pojmenovali mešitu Laleli – Tulipánovou mešitu. Zlatý tulipán je také symbolem mezinárodního filmového festivalu, který se taktéž koná v největším městě Turecka.

Tulipány nikdy nevyjdou z módy. Tuhle okrasnou rostlinu původem z Blízkého východu, která se do Evropy údajně dostala v roce 1554, kdy ji turecký sultán daroval rakouskému císaři Ferdinandovi I., má mnoho lidí spojenou s příchodem jara. A časem si ji možná budou spojovat i s panoramatem Londýna. Nový mrakodrap ve tvaru tulipánu totiž zaujme i ty, kteří většinou zahubí i kaktus.   

Nemáme nic proti mrakodrapům, které jsou si v jádru podobné jako vejce vejci. Občas ovšem nezaškodí, když architekt odvrhne všechny zábrany a omezení, popustí uzdu své tvořivé fantazii a uskutečňuje své představy, které se druhým zdají pošetilé.  

Architekti největšího světového architektonického studia Foster + Partners tentokrát pro svou inspiraci vyrazili na louku plnou rozkvetlých poslů jara. Cibulku svého tulipánu zasadí už příští rok a do roku 2025 z ní snad vyroste mrakodrap s výškou 305 metrů. To z něj rázem učiní druhý největší mrakodrap v Londýně. Nebi blíž je totiž už jenom Střep (Shard) měřící 310 metrů.   

I když konkrétní využití Tulipánu (Tulip) zatím není známo, podle architektů by měla budova v budoucnu sloužit výlučně kulturním a vzdělávacím účelům a měla by se stát dalším z turistických magnetů londýnské finanční čtvrti.

Křehce krásný květ tulipánu bude plně prosklený a návštěvníkům nabídne 360stupňový pohled na město. Kdo má rád dobré jídlo a pití, přijde si na své v některé z restaurací či v baru. Na střeše budovy vyroste také útulná zahrada, malý park a jednotlivé vyhlídkové plošiny propojí vzdušné mosty.  

zobrazit celý článek na www.radynacestu.cz


TY NEJLEPŠÍ HOTELY A PENZIONY PRO VAŠE SPOKOJENÉ CESTOVÁNÍ


Aby se vaše cestování opravdu vydařilo, vyberte si z nabídky rezervačního portálu Booking.com vhodné ubytování v hotelu nebo penzionu podle vašich preferencí. Vybírat můžete podle ceny, kvality ubytování, hodnocení klientů nebo vzdálenosti od centra vámi navštívené destinace. Booking.com, to jsou tisíce prověřených hotelů a penzionů po celém světě pro vaše spokojené cestování.